Правилно осветление на кухнята: съвети за избор и препоръки
Изборът на лампа за кухнята е двойно отговорна задача. В крайна сметка светлината в тази стая трябва да работи както за комфорт по време на хранене, така и за вашето удобство и безопасност по време на приготвянето му. Постигането на такъв баланс не е толкова лесно, задачата изисква интегриран подход. Ето защо е необходимо да разберете подробно как да изберете осветление за кухнята: от функционално до декоративно.
Избор на правилния тип лампи за кухнята, цвят на осветлението и светлина
Независимо дали става въпрос за улична лампа или кухненска лампа, основният проблем са крушките, използвани в оборудването. Всички източници на светлина са разделени на три основни групи:
Крушки с нажежаема жичка. Класически и разбира се, вече остарял тип крушка. Те са възможно най-евтини, но краткотрайни, неикономични и много топли, което е критично за кухни, където има много пара и пръски. В техния асортимент халогенните модели имат малко по-добра производителност (колбата е пълна с буферен газ), но техният обхват е много ограничен.
Луминесцентни лампи. Често те се наричат енергоспестяващи, което показва основното предимство: намалена консумация на електроенергия. Имат и по-висок ресурс. Въпреки това, такива източници на светлина са по-скъпи и по-големи (не всяка лампа може да бъде инсталирана), свързването на димер е проблематично, плюс те бързо се провалят, когато се включват често.
LED лампа. Идеалният избор на лампа за кухнята – на LED-лампи. Те са много икономични и издръжливи, експлоатационният живот не зависи от честотата на включване. Също така такива лампи са безопасни: не се чупят, почти не се нагряват, не се нуждаят от високо напрежение, не съдържат живачни пари или фосфор. И цената през последните години стана много достъпна.
Отделна тема, когато обсъждаме как да изберем осветление за кухнята, е цветната температура на светлината. Ако например полилеите за спалня или детска стая трябва да бъдат избрани в същата гама, тогава в кухнята е допустимо да се комбинират различни „цветове“ в близост до светлината. Например, лампи с „топъл“, жълтеникав оттенък (цветна температура около 3000 K) могат да бъдат поставени над трапезарията, което ще ви помогне да се отпуснете. За работната зона са по-добри неутралните (4200 K) или дори „студените“ тонове (от 5000 K) – те са подходящи за интензивна дейност и по-точно предават цвета на продуктите, което е важно при приготвянето им на печката.
Comments
This post currently has no comments.